piątek, 19 kwietnia, 2024
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

153 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z olsztyńskim liceum Feniks!

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego tegoż roku na Litwie. Był to największy zryw zbrojny narodu polskiego wobec Imperium Rosyjskiego. Przebieg tego powstania jest bardzo dobrze opisany przez historyków i pisarzy. Który z patriotów nie zna losów powstańców z rodziny Bohatyrowiczów, czy Niechciców? 

Skąd ja czerpałem wiedzę o Powstaniu Styczniowym?

Coś tam zostało z lat nauki historii ale dużo informacji uzyskałem czytając książki i oglądając filmy, i to nie tylko te powszechnie znane.

Bardzo przeżyłem lekturę noweli Stefana Żeromskiego: Rozdzióbią nas kruki, wrony. Niby nic wielkiego – nowelka – a ile emocji!

O ciekawych, szerzej nieznanych okolicznościach wybuchu, przebiegu i upadku Powstania Styczniowego można się dowiedzieć, słuchając audycji radiowej Kronika Powstania Styczniowego, która była emitowana w Jedynce Polskiego Radia.

Kronika autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, była zrealizowana i nadawana z okazji 150 rocznicy wybuchu tego Powstania. Miłośnikom historii polecam kliknięcie na link Kroniki i jej odsłuchanie, choćby jednego odcinka. Naprawdę warto!

Idąc dzisiaj do żłobka, by wziąć udział w uroczystościach związanych z Dniem Dziadka, ujrzałem – z daleka wydawało się, że wojsko – kolumnę, która zmierzała w kierunku Placu Solidarności.

Przez chwilę myślałem, że idą, by fetować wyzwolenie Olsztyna spod okupacji hitlerowskiej. Przypomniałem, że jednak PRL nie istnieje już od ćwierćwiecza i nie świętuje się… zmiany okupanta!

 

 

Jak wyszedłem ze żłobka, na Placu Solidarności, zastałem już tylko kamień otulony okolicznościowymi wieńcami oraz przygotowujących się do odmarszu, uczniów olsztyńskiego LO Feniks.

Włączyłem kamerę w aparacie i zapytałem się dwóch przyszłych żołnierek: co Wy tutaj fetowaliście? Dziewczyny przytomnie odpowiedziały, że są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego Feniks w Olsztynie i swoją obecnością, uświetniały uroczystości związane z 153 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

Rzeczywiście uświetniały uroczystość, bo w mundurach ich naturalna uroda… promieniała. Podziękowałem za ten mini wywiad i po cyknięciu kilku fotek, popędziłem do domu.

Moje zadowolenie z faktu, że spontanicznie nakręciłem fajny filmik, którym mógłbym podzielić się z Wami, szybko zmieniło się w rozczarowanie.

Film z uczennicami LO Feniks, które stojąc na baczność przed kamerą, płynnie odpowiedziały na moje pytania, niestety się nie nagrał.

Znów wyszły braki sprzętowe… a wsparcia finansowego jak nie było, tak nie ma  😥

Tym niemniej coś tam cyknąłem, i coś nagrałem. Dziękuję pięknej uczennicy olsztyńskiego LO Feniks, za kilka słów wypowiedzianych w oczekiwaniu na zielone światło. Pozdrawiam!

153 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, stała się okazją do ozdobienia kwiatami, kamienia pamiątkowego poświęconego NSZZ Solidarności, położonego na olsztyńskim Placu Solidarności. Pokrzepiające, że oficjalne uroczystości uświetniała młodzież a nie zawodowi żołnierze. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *