czwartek, 25 kwietnia, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Zawyj dla wilka! Ku Prawdzie w wilczej sprawie!

W niedzielę biegłem Tropem Wilczym a w najbliższą sobotę zawyję dla wilka na olsztyńskim Starym Mieście! Jeżeli z troską myślicie o zagrożonych gatunkach zwierząt, to zapraszam na akcję Zawyj dla wilka

5 marca o godz. 12.00, na Starym Mieście w Olsztynie, WWF Polska organizuje akcję „Zawyj dla wilka”. To właśnie wilkom dedykowana jest tegoroczna akcja „Godzina dla wilka”.

Fundacja WWF Polska chce pokazać, że wilki nadal potrzebują naszej ochrony. Trzeba także pokazać prawdziwe oblicze tych zwierząt: z jednej strony są one drapieżnikami, ale z drugiej strony są zwierzętami troskliwymi, rodzinnymi, solidarnymi i współdziałającymi w grupie.

W Olsztynie zawyją dla wilka: znany tancerz i choreograf – Piotr Gliński oraz zespół kabaretowy Czerwony Tulipan z Olsztyna, reprezentowany przez Ewę Cichocką i Stefana Brzozowskiego.

Dołącz do watahy i zawyj dla wilka!

Aż 66 procent Polaków uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 procent bałoby się spotkania z nimi w lesie. Nie jest to zgodne z prawdą.

Wilk ciągle postrzegany jest przez pryzmat bajki. Jako ten, który zjadł babcię i pożarł Czerwonego Kapturka. Taki obraz wilka utrwalony jest również w kulturze.

Tymczasem ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wilk jest bardzo płochliwy, unika i boi się człowieka. Wilki są bardzo inteligentne, mają rozwinięte relacje społeczne i system komunikacyjny. Najważniejsza jest dla nich wataha. Wilk zawsze dąży do stworzenia rodziny. 

Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić nie tylko poprzez wsparcie inicjatywy Dołącz do watahy i zawyj dla wilka, ale również poprzez podpisanie apelu na stronie godziandlaziemi.pl

Każdy może także nagrać krótki filmik, na którym zawyje dla wilka i opublikować go w mediach społecznościowych. Koniecznie z hashtagiem #godzinadlawilka i #zawyjdlawilka.

Wilki są mieszkańcami okolicznych lasów, otaczających Olsztyn. Szacuje się, że w Puszczy Piskiej, Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, Puszczy Rominckiej, Puszczy Boreckiej i w ich pobliżu żyje ponad 100 wilków. Wilcze rodziny — zwane watahami — liczą około 4-5 osobników.

Członkowie stada wspierają się nawzajem, np. donosząc pokarm słabszym i szczeniętom. Polują co 2-3 dni, większość czasu spędzają na wspólnej zabawie i „rozmowie”, która polega na nieustannej wymianie wilczych gestów. Uczą się od siebie nawzajem, przekazują sobie doświadczenia oraz chronią w razie niebezpieczeństwa.

Kiedy wilk zostaje samcem alfa, potrafi być stanowczy, ale dlatego, że jest odpowiedzialny za swoją watahę. Do watahy mogą nawet przyjąć nawet niespokrewnione osobniki. Same nie potrafią samodzielnie polować na wielkie zwierzęta.

Kalendarz pozostałych wydarzeń: 5 marca o godz. 12.00 w Rzeszowie (Rynek, przy studni) i Olsztynie (na Rynku pod starym Ratuszem) we Wrocławiu o godz. 11.00 (Plac Solny), 12 marca o godz. 12.00 w Poznaniu (na Rynku, pod koziołkami), Białymstoku (na Rynku, między Ratuszem a fontanną) i Gdańsku (pod Fontanną Neptuna). Wielki finał, 19 marca,  o godz. 12.00 w Krakowie (na Rynku, pod pomnikiem Adama Mickiewicza), Łodzi (na rynku Manufaktury, przed galeria handlową) i Warszawie (skwer Hoovera).

Wojciech Andrearczyk, WWF Polska

Zawyj dla wilka jeżeli los zagrożonych wyginięciem zwierząt leży ci na sercu, nie bądź obojętny i  włącz się do ogólnopolskiej akcji “Godzina dla wilka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *