wtorek, 16 kwietnia, 2024
PolitykaRozmowy o Ojczyźnie

Żeby wykorzystać potencjał naukowy! Michał Wypij

Michał Wypij – doradca Jarosława Gowina – 21 marca 2016 r. w Olsztynie, w ramach Rozmowy o Ojczyźnie przedstawił działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w dążeniu do osiągnięcia celów wytyczonych przez plan Morawieckiego. Co urzędnicy ministerstwa zrobią, jakie uruchomią narzędzia, żeby nasz potencjał naukowy wykorzystać dla polskiej gospodarki? Żeby dzięki nauce – w Polsce – żyło się ludziom lepiej i godnie.

 

Michał Wypij: 

(Skrót wypowiedzi – całość do obejrzenia)

To są bardzo ambitne cele, wypracowane w dosyć krótkim czasie. Prezentowaliśmy je w Krakowie. Ma to ogromne znaczenie w kontekście planu Morawieckiego. Polacy zarabiają dużo mniej.

Nakłady w przeliczeniu na PKB, w odniesieniu do krajów Europy Zachodniej są dużo mniejsze, tym samym nie możemy konkurować poziomem innowacji, czy wysoką technologią.

Możemy konkurować kwestią niskich płac. Żadne inne programy, żadne inne myślenie życzeniowe nam nie pomoże, jeżeli nie postawimy na to, co mamy naprawdę dobre. A potencjał polskiej nauki jest ogromny. 

Aby to zmienić, postawiliśmy sobie cztery główne priorytety.

Innowacyjność: 

Damy naukowcom szansę prowadzenia, budowania swojej kariery naukowej nie tylko w oparciu o naukę i praktykę, ale także o wdrożenia.

Doktoraty wdrożeniowe są pewnym ryzykiem, którego generalnie polscy naukowcy nie podejmują w Polsce.

Jakość kształcenia: 

Pod tym hasłem rozumiemy zmianę paradygmatu w podejściu do choćby oceny jakości kształcenia z paradygmatu ilościowego w paradygmat jakości.

By uczelnie budowały swoją pozycję na bazie jakości badań naukowych. Ilość uczelni w Polsce ograniczy się do 10…

Deregulacje: 

Nauka jest obciążona kajdanami. Polska Komisja Akredytacyjna zamiast badać jakość kształcenia i podnosić ją wyżej, tak naprawdę bada kwestię odpowiednich papierków.

Uczelnie będą pozbawione szczęśliwie części efektów sprawozdawczości. Odciążamy uczelnie, skupiamy się na kwestii jakości.  

Odrodzenie humanistyki:

Bez humanistyki nie ma kultury, nie ma świadomości narodowej. Polska humanistyka jest pozbawiona szansy chociażby pozyskiwania grantów.

Brakuje małych grantów. Humanistyka jest dużo tańsza, niż nauki techniczne. Chcemy to totalnie przebudować.

Jeżeli chodzi o instrumenty:

Robimy konkurs na ustawę. Konkurs jest po to, żeby wciągnąć środowiska akademickie do wspólnej pracy nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.

Trzy najlepsze zespoły, które przedstawią najlepsze założenia do nowej ustawy dostaną do 300 tys. zł. Będą musiały przeprowadzić konsultacje społeczne. Przedstawić założenia szczegółowe do ustawy, które będą omówione na Narodowym Kongresie Nauki w 2017 roku w Krakowie.

Ta ustawa będzie wypracowana z wszystkimi tymi, którzy są zainteresowani popularyzacją nauki. Nie sądzę, żeby ktokolwiek protestował. Wszyscy będą wciągnięci do pracy. Ta ustawa nie będzie totalnie oderwana od rzeczywistości akademickiej.

Najlepsze pomysły są w ośrodkach akademickich, tylko wystarczy wyciągnąć rękę i spróbować razem przepracować dobry model.

Inwestycje w gospodarkę: 

Dorzucamy pieniędzy do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To co dorzucamy, to jest wspólnie wypracowane z Premierem Morawieckim i Ministerstwem Rozwoju. 

Był taki program Studia dla wybitnych. Premier Gowin zatrzymał ten program. Jaka była prawda? Ani jedno środowisko nie zostawiło suchej nitki na tym programie.

Próbujemy to przebudować, w oparciu o wsparcie polskich naukowców, którzy czasami już dekadę temu wyjechali. Osiągają sukcesy, chcieliby pracować w Polsce naukowo, nie mają na razie ku temu warunków.

Być może – na przykład – sposobem na wyrwanie Warmii i Mazur w rozwoju jest postawienie na medycynę turystyczną, która jest bardzo popularna na Zachodzie. Skoro mamy Wydział Medyczny, który w zeszłym roku uzyskał najlepsze wyniki, to być może warto to wykorzystać. Jest to tylko jeden z pomysłów.

Było o 50 miliardach na inwestycje naukowe w gospodarkę, o życiu i karierze naukowca. Michał Wypij mówił o tym, co Ministerstwo Nauki chce zrobić, by wykorzystać polski potencjał naukowy w gospodarce, i żeby poprzez to, ludziom żyło się lepiej i godniej. Całość do obejrzenia na załączonym filmie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *